آنتن RFID چیست؟

آنتن RFID

آنتن RFID چیست؟

آنتن های RFID  از اصلیترین تجهیزات پیاده سازی فناوری RFID میباشد. این دستگاه از نوع تجهیزات غیر هوشمند بوده و  اطلاعات را از ریدر (بازخوان) دریافت میکند.

RFID ANTENNA انرژی را از ریدر (بازخوان) دریافت نموده و به صورت امواج، به تگ های RFID در دسترس انتقال میدهد. درواقع آنتن ها جریان الکتریکی را پس از تبدیل به امواج الکترومغناطیسی، به تگ ها ارسال میکنند.  این امواج توسط آنتن تعبیه شده در خود تگها،  مجددا به جریان الکتریکی تبدیل میشود. سپس  تگ اطلاعات خود را جهت ارسال به ریدر ها انتشار میدهد. بدین ترتیب آنتن ها ارتباط بین ریدر (بازخوان) و تگ ها میباشند.

انواع آنتن RFID

میتوان RFID ANTENNA را  به مدل های مختلفی تقسیم بندی نمود اما انتخاب آن بر اساس نیاز و محیط استفاده کاملا متفاوت میباشد. از مهمترین انواع تقسیم بندی آنتن ها تقسیم بندی بر اساس برد آنتن میباشد که به دو دسته برد کوتاه و بلند تقسیم میشود. این یکی از اصلی ترین مسائلی است که زمان انتخاب آنتن باید به آن دقت داشته باشید. و بر اساس مساحت محیط و کالاهایی که قرار است تگ زده شود باید آنتن مورد نیاز انتخاب گردد. در زمان خرید آنتن باید به مشخصات آنتن و برد تحت کنترل آن اهمیت ویژه ای داد.

آنتن RFID

دسته بندی دیگر که بسیار با اهمیت میباشد بر اساس نوع چیدمان کالا و مساحت محیط باید نوع آنتن RFID انتخاب شود. این دسته بندی شامل آنتن انتشار خطی و آنتن انتشار دایره ای میباشد. باید دقت داشته باشید که محل قرار گیری آنتن با شرایط ذکر شده و محل پروژه متفاوت میباشد.

آنتن هایی که بصورت انتشار خطی عمل مینمایند برای محیط هایی استفاده میگردند که نیاز به پوشش فاصله ای زیادی داشته زیرا دامنه و برد بسیار بیشتری دارند. نکته قابل توجه در این مدل این است که امواج انتشار یافته از این نوع آنتن ها میتواند از اجسام مختلف عبور و تگ ها را فعال نماید. اما تگ هایی که دارای زاویه و محل قرارگیری مناسبی در دید خطی آنتن نیستند را به خوبی شناسایی نمی نماید.

نوع دیگر این دسته بندی یعنی آنتن های انتشار دایره ای مشکل زاویه و محل قرار گیری را نداشته و امواج را به صورت دایره ای در تمام جهات اما با برد کمتری انتشار میدهند.

آنتن RFID

 

کدام آنتن RFID  مناسب میباشد؟

 

برخی از مواردی که برای انتخاب آنتن  RFIDمناسب کسب و کار خود باید مورد توجه قرار دهید شامل موارد زیر میباشد.

  • محدوده قرائت
  • نوع تگ RFID
  • جنس کالاهای موجود در محیط
  • فرکانس تگ و ریدر RFID
  • جهت قرارگیری تگ RFID
  • شرایط محیط آنتن (فضای سربسته یا فضای باز،محدوده دمایی، رطوبت)
  • مقاومت مکانیکی
آنتن RFID

انتخاب آنتن در سیتمهای RFID بسیار مهم و بر روی  دقت و کارآیی سیستم تأثیرگذار است. برای انتخاب آنتن مناسب در RFID، باید به عوامل زیر توجه داشت:

فرکانس RFID: برای انتخاب آنتن، باید تعیین کنید که سیستم RFID شما در فرکانس UHF (Ultra High Frequency) یا HF (High Frequency) عمل می‌کند. هر فرکانس نیاز به آنتن‌های خاصی دارد.

محیط و برد: تصمیم بگیرید که آیا RFID در داخل یا خارج از ساختمان و در چه شرایط محیطی استفاده می‌شود. محیط‌های مختلف نیاز به آنتن‌های با ویژگی‌های خاص دارند.

نوع تگ: تگ‌های RFID نیز متنوع هستند و بسته به نوع تگ مورد استفاده، آنتن مناسب باید انتخاب شود. تگ‌های فعال و تگ‌های پسیو نیاز به آنتن‌های متفاوت دارند.

طراحی فیزیکی: در نهایت، طراحی فیزیکی سیستم و مکان‌یابی آنتن نیز حائز اهمیت است. آنتن باید به گونه‌ای انتخاب شود که با محیط و نقشه‌ی سیستم سازگار باشد.

با توجه به این عوامل، انتخاب آنتن RFID با دقت و شناخت عمیقی از سیستم و نیازهای خود انجام داده شود تا به بهترین عملکرد و کارآیی در سیستم RFID دست پیدا کنیم.

برای خرید تجهیزات فناوری RFID و استقرار آن، با ما در تماس باشید.

با ما تماس بگیرید و اجازه دهید بر نیازهای کسب و کار شما تمرکز کنیم

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
مقایسه