تکنولوژی RFID چیست؟

فناوری شناسایی از طریق امواج رادیویی RFID

تعریف:

فناوری شناسایی از طریق امواج رادیویی ، به عنوان یک فناوری مبتنی بر امواج رادیویی می باشد که به آن تکنولوژی RFID میگویند.  در منابع معتبر به عنوان “آر اف آی دی” تلفظ می‌شود. و تلفظ صحیح آن به این شکل است.  RFID در واقع مخفف عبارت “شناسایی از طریق امواج رادیویی” یا به اختصار “radio frequency identification” می‌باشد. این فناوری به دسته‌ای از فناوری‌ها اشاره دارد که با استفاده از ارتباط بی‌سیم بین یک تگ (برچسب) و یک دستگاه قرائت‌گر (ریدر)، به منظور ردیابی خودکار و شناسایی اطلاعات به کار می‌رود.

قابلیت های RFID:

در دنیای امروز، نیاز به شناسایی خودکار اشیاء و جمع‌آوری داده‌های مرتبط با آن‌ها بدون نیاز به مداخله انسان، در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت، علم، خدمات و اجتماعی حس می‌شود.  به این نیاز با ایجاد و پیاده‌سازی فناوری‌های متعدد پاسخ داده شده است.  مجموعه‌ای از این فناوری‌ها که ماشین‌ها از آن‌ها برای شناسایی اشیاء، انسان‌ها و حیوانات استفاده می‌کنند، به نام “شناسایی خودکار” یا به اختصار “Auto ID” نیز شناخته می‌شوند.

هدف اصلی بیشتر سیستم‌های شناسایی خودکار، افزایش بهره‌وری، کاهش خطا در ورود اطلاعات و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام وظایف اساسی مانند بهبود خدمات به مشتریان است.  تاکنون انواع مختلفی از این فناوری برای شناسایی خودکار طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند.  این فناوری ها شامل بارکدها (کدهای میله‌ای)، کارت‌های هوشمند، تشخیص صدا، فناوری‌های بیومتریک (مانند تشخیص اثر انگشت و عنبیه چشم)، OCR (تشخیص کاراکترهای اپتیکال) و فناوری آر اف آی دی یا RFID (شناسایی از طریق امواج رادیویی) می باشد.

فناوری RFID

کاربرد:

در این راستا، تعریف‌های متعددی از تکنولوژی آر اف آی دی وجود دارند. برای مثال، از طریق ارتباطات مبتنی بر فرکانس‌های رادیویی، RFID قادر به شناسایی خودکار، ردیابی و مدیریت اشیاء، انسان‌ها و حیوانات می‌شود. عملکرد این تکنولوژی به دو دستگاه تگ آر اف آی دی و کدخوان (ریدر) وابسته است. این تکنولوژی،  با استفاده از امواج رادیویی برای برقراری ارتباط با یکدیگر عمل می‌کنند. به مجموعه‌ای از فناوری‌ها، که برای شناسایی خودکار افراد و اشیاء،  از امواج رادیویی استفاده می‌شود، به عنوان تکنولوژی RFID یاد می‌شود. 

تگ آر اف آی دی یک وسیله مهم برای شناسایی اشیاء است. این تگها  از یک تراشه به همراه آنتن تشکیل شده است.  این تگ، اطلاعات مرتبط با آیتم مورد نظر را با استفاده از امواج رادیویی دریافتی از آنتن RFID به دستگاه ریدر ارسال می‌کند. تگ‌های RFID با توجه به نوع آن‌ها و محدوده مورد استفاده، به دو دسته فعال (با باطری) و غیرفعال (بدون باطری) تقسیم می‌شوند.

نتیجه گیری

در نتیجه، فناوری آر اف آی دی (RFID) به عنوان یک پلتفرم مهم برای شناسایی اشیاء، جمع‌آوری داده و مدیریت اطلاعات عمل می‌کند.  این پلتفرم شامل مجموعه‌ای از فناوری‌ها و محصولاتی است که با ایجاد ارتباط بین حامل و سیستم مدیریت اطلاعات از طریق فرکانس رادیویی، به انتقال داده‌ها کمک می‌کند.  این فناوری در مباحث نگهداری از اموال و انبار گردانی بسیار مورد توجه بوده و شرکت های توسعه یافته و در حال توسعه، در حال بهره وری از این فناوری جذاب و بروز میباشند. برای درک بیشتر چگونگی عملکرد فناوری RFID ، مزایا و امکانات آن پیشنهاد میشود مقاله مقایسه دو فناوری RFID و بارکد را مطالعه بفرمایید.

برای خرید تجهیزات فناوری RFID و استقرار آن، با ما در تماس باشید.

با ما تماس بگیرید و اجازه دهید بر نیازهای کسب و کار شما تمرکز کنیم

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
مقایسه