تگ‌ RFID چیست و چگونه عمل میکند؟

TAG RFID

تگ RFID

به عنوان یک فرد علاقمند در دنیای تکنولوژی، ممکن است از تگ های RFID شنیده باشید، این ابزارهای مهم در سیستم‌های  RFID، اطلاعات را به نحو بسیار دقیق و سریع منتقل می‌کنند. تگ های RFID تا حدودی می‌توانند با بارکدها مقایسه شوند، با این تفاوت که تگ ها برای خواندن نیازی به دید مستقیم ندارند. آن‌ها از دو بخش تشکیل شده‌اند: یک آنتن برای ارسال و دریافت سیگنال‌ها و یک تراشه که اطلاعات مهم را ذخیره می‌کند. از طریق امواج رادیویی دریافتی از آنتن RFID، تگ های RFID اطلاعات مربوط به هر چیزی را به ریدر ها منتقل می‌کنند. این اطلاعات شامل شناسه موجود در تگ و سایر جزئیات است.

نحوه فعالیت

تگ های RFID از انرژی امواج رادیویی برای فعال‌سازی خود استفاده می‌کنند و نیاز به باتری ندارند. این تگ ها وقتی سیگنال را از بازخوان یا ریدر دریافت می‌کنند، انرژی را از امواج رادیویی تولید شده توسط ریدر جذب می‌کنند و با استفاده از آن اطلاعات مورد نظر را مدوله می‌کنند و به ریدر ارسال می‌کنند. در حالی که تگ های اکتیو به واسطه باتری خود، به صورت دائمی امواج رادیویی را ارسال می‌کنند و به صورت مداوم توسط ریدر‌های RFID قرائت می‌شوند.

 

 

 

هر تراشه تگ دارای چهار بانک حافظه است که اطلاعات مختلف را ذخیره می‌کند: کد محصول الکترونیکی (EPC)، شناسه تگ (TID)، یوزر و رزرو. این بانک‌ها حافظه اطلاعات مربوط به تگ‌ها را شامل می‌شوند. تگ‌های RFID به انواع مختلفی بر اساس فرکانس، شرایط محیطی، اندازه، شکل و ویژگی‌ها تقسیم می‌شوند، که این تنوع امکان انتخاب بهترین تگ را فراهم می‌کند.

تگ RFID

انتخاب تگ RFID

همچنین، خرید تگ های RFID نیازمند دقت و شناخت کافی از نوع موردنظر است؛ زیرا برچسب‌های مختلف با ویژگی‌های منحصر به فرد و برای محیط‌ های مختلف در دسترس هستند. از انواع مختلف تگ های RFID می‌توان به تگ‌های لیبلی، جا سوئیچی، مچبند، مقاوم یا هارد تگ، NFC  و تگ‌های کاربردی اشاره کرد. برای بهتر درک کردن تفاوت       تگ های RFID با بارکدها، مقاله مقایسه دو تکنولوژی RFID و بارکد را مطالعه کرده و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نوع تگ های RFID همچنین به شرایط محیطی که در آن قرار می‌گیرند، انتخاب میشوند؛ تگ هایی مانند تگ‌های مقاوم در برابر آب، ضربه و فلزات وجود دارند که بسته به محیطی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، انتخاب می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مزایای RFID در انبار را مطالعه فرمائید.

TAG RFID

برای خرید تجهیزات فناوری RFID و استقرار آن، با ما در تماس باشید.

با ما تماس بگیرید و اجازه دهید بر نیازهای کسب و کار شما تمرکز کنیم

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
مقایسه