هر آنچه که باید در خصوص فناوری RFID بدانید

فناوری RFID

RFID چیست؟

شناسایی هر چیزی از طریق امواج رادیویی، این کوتاه ترین تعریف فناوری RFID میباشد. RFID در واقع مخفف عبارت شناسایی از طریق امواج رادیویی یا به اختصار radio frequency identification می‌باشد. در صورت نیاز به شناسایی و رهگیری هر چیزی، و دریافت اطلاعات آن، میتوان از تکنولوژی RFID بهره برد.

تاریخچه RFID

در زمان جنگ جهانی دوم بسیاری از کشور ها بابت رهگیری هواپیما از سیستم رادار،. که اختراع شده توسط سر رابرت آلکساندر واتسون بود، استفاده میکردند. اما مشکل رادار این بود که راهی برای تشخیص هواپیماهای خودی از هواپیماهای دشمن وجود نداشت. همین مشکل، پایه اختراع تکنولوژی RFID و تحقیقات بر روی این تکنولوژی به صورت گسترده گردید. سرانجام در دهه 1950 میلادی مقالاتی در خصوص شناسایی اشیاء از راه دور ارائه گردید. و پس از آن این تکنولوژی همواره در حال تکامل و پیشرفت میباشد.

سیستم بارکد و فناوری RFID

حتما شما اطلاعاتی در خصوص سیستم بارکد و چگونگی فعالیت آن دارید،. درواقع فناوری RFID نسل پیشرفته و تکامل یافته بارکد میباشد، اما با تفاوت های بسیار. در شناسایی با فناوری RFID دقت بالاتر،. سرعت بیشتر و کیفیت دریافت اطلاعات بیشتری را تجربه خواهید کرد.

اگر میخواهید به صورت دقیق از تفاوت های این 2 فناوری اطلاعات بیشتری کسب کنید. مقاله مقایسه بارکد و فناوری RFID را مطالعه فرمایید.

تجهیزات فناوری RFID

برای استقرار این فناوری نیاز به تجهیزات و نرم افزار های خاصی میباشد. که با توجه به کسب و کار و خواسته های افراد انتخاب و استقرار داده میشنود. از جمله این تجهیزات تگ RFID میباشد که با تگ های مورد استفاده در فناوری بارکد بسیار متفاوت میباشد،. و وظیفه ارسال اطلاعات کالا و یا هرچیزی به ریدر را برعهده دارد. ریدر RFID  وظیفه ارسال امواج به جهت دریافت اطلاعات از تگ ها را برعهده دارد. آنتن RFID وظیفه دریافت امواج از ریدر ها و ارسال آن به تگ ها را داراست. در هر سیستمی وجود نرم افزار نیز ضروری میباشد و این تکنولوژی نیز از این نیاز مستثنی نمیباشد.

تمامی تجهیزات مورد نیاز فناوری RFID ، به صورت جداگانه و مفصل در سایت حساب افزار قسمت مقالات آموزشی، توضیح داده شده است.

مزایای فناوری RFID

تکنولوژی RFID میتواند بسیاری از دغدغه های مدیران مانند سرعت بخشیدن در فرآیند ها، کیفیت بالای ارائه خدمات،. دریافت اطلاعات کامل از اموال و موجودی انبار و یا حتی دغدغه بررسی کیفیت نیروی انسانی را بر طرف نماید. با استفاده از این فناوری مدیران میتوانند با صرف نیرو و زمان کمتری، به مدیریت سازمان خود پرداخته. و همواره بر اساس داده های دریافتی تصمیمیات درستی در راستای پیشرفت سازمان خود اخذ نمایند.

فناوری RFID چطور به مدیران سازمان یاری میرساند؟

 به عنوان مثال تکنولوژی RFID نیازی به خط دید مستقیم ندارد و ریدرهای RFID در چند دقیقه هزاران تگ را شناسایی مینمایند. بدین ترتیب شناسایی و رهگیری اموال و کالاها با سرعت بسیار بیشتری صورت میپذیرد. تگ های RFID مجددا بازنویسی شده و بسیار مقاوم میباشند،. سیستم نرم افزار و تجهیزات RFID میتوانند با سایر سیستم های قبلی سازمان هماهنگ گردند. و بدین ترتیب میشود در هزینه های سازمان صرفه جویی نمود. و یا بعنوان مثال با این تکنولوژی میتوان سطح بسیار بالا و با کیفیت تری از اطلاعات را کسب نمود. زیرا برچسب های RFID اطلاعات بسیاری از جمله دستورالعمل، نام محصول، شرایط نگهداری، مشخصات و … را در خود ذخیره میکنند.

انبارداری مبتنی بر RFID

هوشمندانه ترین نوع انبارداری که تا این لحظه ارائه گردیده، انبارداری بر مبنای تکنولوژی RFID بوده،. لذا تمامی سازمان های بزرگ و موفق دنیا در حال استفاده و بهره بردن از مزایای این سیستم در انبار سازمان خود میباشند. از جمله دلایل استفاده از این فناوری میتوان به مواردی از قبیل بررسی نوع و تعداد کالاهای ورودی به انبار با درخواست های خرید،. انبارگردانی دقیق در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین خطا، دستیابی به موجودی در لحظه انبار، افزایش سرعت بارگیری کالا،. رهگیری سریع یک کالای مشخص در انبار و جلوگیری از جا به جایی غیر مجاز کالا اشاره نمود.

انبارداری بر مبنای RFID

اموال داری بر مبنای RFID

اموال داری بر مبنای RFID نیز همانند انبارداری میتواند به نگهداری و حفظ اموال های سازمان کمک نماید و با سرعت بخشیدن و بالا بردن کیفیت فرآیند اموال گردانی میتواند هزینه های این فرآیند را کاهش دهد. این نوع از اموال داری خطاهای انسانی ناخواسته اموال دار، در زمان اموال گردانی ناشی از خستگی و طولانی بودن این فرآیند را به شدت کاهش میدهد. بر اساس این تکنولوژی گزارش گردش اموال بر اساس اموال، شخص، اتاق و … به صورت بروز در دسترس شما خواهد بود و مغایرت های موجود به راحتی قابل ردیابی میباشند.

برای دریافت مشاوره جهت خرید و استقرار فناوری RFID از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

با ما تماس بگیرید و اجازه دهید بر نیازهای کسب و کار شما تمرکز کنیم

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
مقایسه