مالیات بر حقوق چیست؟

مالیات حقوق پرسنل

مالیات بر حقوق چیست؟

 بر اساس ماده 82 قانون مالیات‌های مستقیم اینگونه تعریف میگردد. درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر (اعم از حقیقی یا حقوقی) در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران برحسب مدت یا کار انجام یافته به طور نقد یا غیرنقد تحصیل می‌کند مشمول مالیات بر درامد حقوق است.

پرداخت مالیات حقوق بر عهده چه کسی است؟

طبق ماده 86 قانون مالیات های مستقیم و تبصره این ماده، این نوع از مالیات جز مالیات‌های تکلیفی محسوب می‌شود. مالیات تکلیفی بدین معناست که محاسبه و پرداخت مالیات حقوق پرسنل به عهده کارفرما میباشد. اما باید در نظر داشته باشید که مبلغ مالیات از حقوق پرسنل کسر و توسط کارفرما به سازمان امور مالیاتی پرداخت میگردد.

نرخ مالیات حقوق  چقدر است؟

میزان این مالیات هر ساله توسط هیئت دولت در قانون بودجه به مجلس شورای اسلامی اعلام میگردد و سپس سازمان امور مالیاتی طی بخشنامه ای میزان این مالیات طی سال جدید را اعلام میکند. به عنوان مثال میزان مالیات بر حقوق سال 1402 به شرح جدول ذیل تعیین و اعلام گردیده است :

پله

مبلغ حقوق از

مبلغ حقوق تا

حقوق مشمول مالیات

نرخ مالیات

مالیات متعلقه

مالیات تجمیعی

اول

                            1

   100,000,000

                                –  

0

                        –  

                           –  

دوم

   100,000,001

   140,000,000

           40,000,000

 %10

      4,000,000

         4,000,000

سوم

   140,000,001

   230,000,000

           90,000,000

 %15

   13,500,000

      17,500,000

چهارم

   230,000,001

   340,000,000

        110,000,000

 %20

   22,000,000

      39,500,000

پنجم

   340,000,001

 بیشتر

 بستگی دارد به مبلغ مازاد 340میلیون ریال

 %30

 x

x+39،500،000

مالیات حقوق

مهلت ارسال لیست مالیات کارکنان و پرداخت مالیات آن

براساس ماده 86 ق.م.م پرداخت کننده حقوق(کارفرما) موظف میباشد هنگام پرداخت حقوق یا تخصیص آن مالیات حقوق را محاسبه و از حقوق پرداختی به کارکنان کسر نماید. سپس کارفرما موظف است تا پایان ماه بعد ضمن ارسال سیستمی لیست حقوق پرسنل در سامانه تسلیم لیست حقوق کارکنان، قبض مالیات بر حقوق دریافتی از سامانه را نیز در همان مهلت مشخص شده پرداخت نماید.

لازم به ذکر میباشد که اطلاعات پرسنل و جزئیات حقوق آنها در نرم افزار سازمان امور مالیاتی با نام SALARY میبایست وارد گردد و سپس پس از تکمیل اطلاعات خواسته شده در نرم افزار مذکور، فایل های دریافت شده از نرم افزار در سامانه تسلیم لیست حقوق کارکنان بارگزاری میگردد.

تفاوت مالیات بر حقوق کارمندان،کارگران و کارمندان دولت در چیست؟

همانطور که گفته شد مطابق قانون تمامی افرادی که برای شخص حقوقی/حقیقی دیگری کار کرده و در ازای آن درآمد کسب کنند مشمول مالیات بر حقوق خواهند شد. بنابراین میان کارمندان و کارگران دولتی و غیر دولتی به جهت پرداخت این نوع مالیات تفاوتی وجود نخواهد داشت.

مالیات بر حقوق

 

 

جرایم  عدم ارائه و پرداخت مالیات بر حقوق

عدم ارائه لیست حقوق در موعد مقرر و یا تسلیم لیست بر خلاف واقع

جریمه معادل ۲% حقوق پرداختی

عدم پرداخت به موقع مالیات 

جریمه معادل ۱۰ % مالیات پرداخت نشده و جریمه معادل ۲.۵ % مالیات به ازای هر ماه تاخیر از سررسید

مالیات حقوق

موارد مشمول مالیات حقوق

پیشنهاد میگردد به دلیل تغیرات گسترده هر ساله در خصوص موارد مشمول بر این نوع مالیات دائما بخشنامه های سازمان امور مالیاتی و آراء دیوان عدالت اداری در این خصوص را مطالعه فرمایید.

معافیت مالیاتی حقوق

معافیت مالیات آن طبق ماده 91 ق.م.م  دارای 13 بند شامل موارد ذیل میباشد.

 • مدیران و اعضای هیئت‌های سیاسی خارجی که به کشور وارد می‌شوند. هم‌چنین اعضای نمایندگی‌های فوق‌العاده از دولت‌های بین‌المللی که در کشور حضور دارند. البته این معافیت مالیات حقوق به شرط وجود معاملات متقابل قابلیت اجرایی دارد.
 • رؤسا و اعضای مأموریت‌های کنسولی خارجی در ایران و هم‌چنین کارمندان مؤسسات فرهنگی دولت خارجی نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت متبوع خود به شرط معامله متقابل.
 • کارشناسان خارجی که با موافقت دولت جمهوری اسلامی‌ایران از محل کمک‌های بلاعوض فنی و اقتصادی و علمی‌و فرهنگی دولت خارجی و یا مؤسسات بین‌المللی به ایران اعزام می‌شوند.
 • کارمندان محلی سفارتخانه‌ها وکنسولگری‌ها ونمایندگی‌های دولت جمهوری اسلامی‌ایران در خارج نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت جمهوری اسلامی‌ایران درصورتی‌که دارای تابعیت دولت جمهوری اسلامی‌ایران نباشند به شرط معامله متقابل.
 • حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده‌نشده که در موقع بازنشستگی یا از کارافتادگی به حقوق بگیر پرداخت می‌شود.

مابقی معافیت ها

 • هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل.
 • مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده کارگران و خانه‌های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می‌گیرد.
 • وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن.
 • عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعاً معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده (۸۴) این قانون.
 • خانه‌های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب آیین‌نامه‌های خاص در اختیار مأموران کشوری گذارده می‌شود.
 • وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آن‌ها مستقیماً یا به وسیله حقوق بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارک مثبته پرداخت کند.
 • مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون.
 • درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی‌ایران اعم از نظامی‌و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی ‌وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی ‌و جنگ تحمیلی و آزادگان.

 

 

 

 

رسیدگی سازمان امور مالیاتی در خصوص مالیات بر حقوق

مالیات حقوق

در زمان رسیدگی ممیزان مالیاتی بر دفاتر و اظهارنامه عملکرد شرکت، لیست حقوق کارکنان، لیست ارائه شده به سازمان و مالیات پرداختی آن نیز از جمله مواردی میباشد که مورد بررسی  ممیزان قرار خواهد گرفت. ممیز مالیاتی اطلاعات حقوق پرداختی ثبت شده در دفاتر را از مودی درخواست و مورد بررسی مجدد قرار میدهد و سپس اقدام به صدور برگ تشخیص خواهد نمود. و در صورت مغایرت بین دفاتر شرکت و لیست ارائه شده به سازمان امور مالیاتی میزان مالیاتی که مودی باید پرداخت نماید را به همراه جریمه آن به مودی طی برگ تشخیص صادره اعلام مینماید. ضمنا مودی میتواند ظرف مدت 30 روز از رویت برگ تشخیص در درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی، نسبت به ثبت اعتراض اقدام نماید. ضمنا توجه داشته باشید که در حال حاضر اعتراض به برگ تشخیص این نوع از مالیات کارکنان به صورت حضوری و کتبی انجام میگردد.

برای دریافت مشاوره جهت محاسبه لیست حقوق، ارسال لیست و مالیات آن از طریق راه های زیر با ما در ارتباط باشید.

با ما تماس بگیرید و اجازه دهید بر نیازهای کسب و کار شما تمرکز کنیم

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
مقایسه