معافیت های مالیاتی

معافیت مالیاتی سال 1401، به معنای خروج برخی از درآمد ها و دارایی ها، به طور موقت یا دائمی، از پرداخت مالیات است. معافیت های مالیاتی درآمد ناشی از حقوق، برای درآمد های تا سقف 5 میلیون و 600 هزار تومان و معافیت مالیاتی درآمد ناشی از اجاره ملک، تا سقف درآمد سالانه، کمتر از 50 میلیون تومان، از انواع موارد معافیت مالیاتی می باشند.

دریافت مالیات، توسط دولت ها، از راه های توزیع برابر ثروت، میان تمام اقشار جامعه بوده و پرداخت آن، مطابق قانون، نقش بسیار مهمی، در چرخه اقتصادی کشور ایفا می کند. قانون مالیات های مستقیم، دربردارنده مهم ترین قواعد مربوط به مالیات بوده که در آن، مشمولین مالیات، نحوه پرداخت آن و سایر موارد مرتبط، پیش بینی شده است.

معافیت مالیاتی، از جمله مواردی است که قانون مالیات های مستقیم، توجه ویژه ای به آن داشته و هدف از آن، حمایت دولت، از برخی مشاغل و افراد می باشد تا ثروت، عادلانه، توزیع گردد. موارد معافیت مالیاتی سال 1401، مشخص و حصری بوده و صرفا، در صورت وجود برخی از شرایط مورد نظر قانون گذار، قابل اعمال می باشد.

معافیت مالیاتی چیست؟

قبل از توضیح در این باره که معافیت مالیاتی چیست و سقف 1401 آن، تا چه میزان است؟ باید، توضیح دهیم، مفهوم مالیات چه بوده، انواع آن کدامند؛ سپس، بگوییم که معافیت مالیاتی چیست و سقف ۱۴۰۱ آن، تا چه میزان خواهد بود. برای توضیح مفهوم مالیات و انواع آن، باید، به قانون مالیات های مستقیم، مراجعه کرد.

مالیات، به طور مستقیم، در قانون مالیات های مستقیم، مورد تعریف، قرار نگرفته است، اما، با توجه به متن مواد این قانون، می توان گفت، مالیات، بخشی از درآمد دولت ها بوده که از افراد مشمول مورد نظر قانون گذار، دریافت می گردد و بدین ترتیب، بر توزیع عادلانه ثروت و رونق اقتصادی جامعه، تاثیر می گذارد. 

بر اساس قانون مالیات های مستقیم، مالیات ها، به طور کلی، به دو دسته مالیات های مستقیم و مالیات های غیر مستقیم، تقسیم می شوند. مالیات مستقیم، مانند مالیات بر درآمد اجاره ملک، همانطور که از اسم آن پیدا می باشد، مالیاتی بوده که مستقیما، از درآمد و دارایی افراد حقیقی و حقوقی مشمول مالیات، اخذ می گردد و مالیات غیر مستقیم، مالیاتی است که به طور غیر مستقیم، بر مصرف کالا و خدمات، وضع شده و از مصرف کنندگان کالا و خدمات، اخذ می گردد.

همانطور که قانون مالیات های مستقیم، موارد پرداخت مالیات و مشمولین آن را پیش بینی کرده، با هدف حمایت از برخی اقشار کم در آمد، معافیت مالیاتی سال1401 و مشوق های مالیاتی را نیز پیش بینی نموده است. در پاسخ به این پرسش که معافیت مالیاتی چیست؟ باید گفت، معافیت مالیاتی، به این معنا می باشد که بعضی از منابع درآمدی و سرمایه ای، از شمول پرداخت مالیات، خارج می گردند که این خروج، می تواند، برای مدت موقت باشد یا به صورت دائمی، اعمال گردد.

از آنجا که موارد معافیت مالیاتی سال 1401، مشخص بوده و صرفا، در صورت وجود برخی از شرایط، قابل اعمال است، در ادامه مقاله، قصد داریم، بگوییم که موارد و انواع معافیت مالیاتی چیست و بر اساس جدول آن، سقف معافیت های مالیاتی ۱۴۰۱ تا چه میزان و به چه شکل خواهد بود.

انواع موارد معافیت مالیاتی

در قسمت قبل، توضیح دادیم که معنای معافیت مالیاتی چیست و گفتیم که تفاوت مالیات مستقیم و غیر مستقیم، در چه زمینه ای می باشد. از آنجا که معافیت مالیاتی سال 1401، به مالیات های مستقیم، نظیر مالیات بر درآمد ناشی از حقوق و مالیات بر دارایی، نظیر ارث و خودرو، تعلق می گیرد، 

در این بخش از مقاله، قصد داریم، در خصوص انواع موارد معافیت مالیاتی و سقف درآمد و دارایی مشمول معافیت، صحبت کرده و بگوییم که موارد انواع معافیت مالیاتی سال 1401چیست. البته، توصیه می شود جهت اطلاع دقیق از موارد معافیت، حتما با یک مشاور مالیاتی با تجربه مشورت گردد. موارد انواع معافیت مالیاتی سال 1401، عبارتند از:

درآمد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی، عشایری، صیادان، شرکت های تعاونی روستایی، کارگری، دانشجویان و دانش‌ آموزان، کارمندی و اتحادیه‌ های آن ها، صد درصد، از مالیات‌، معاف است.

 درآمد ناشی از تعليم و تربيت، در مدارس غير انتفاعی، در تمامی پایه ها تا پایان دوره متوسطه، درآمد آموزشگاه های فنی و حرفه ای، در صورتی که از سازمان فنی و حرفه ای، دارای مجوز باشند، درآمد مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی، دانشگاه ها و مهد کودک های واقع در مناطق کمتر توسعه یافته و روستا ها، درآمد حاصل فعالیت موسساتی که از معلولین ذهنی و حرکتی، نگهداری می کنند؛ به شرط داشتن مجوز، همچنین، درآمد باشگاه ها و موسساتی که در زمینه ورزشی، فعالیت می نمایند، در صورت داشتن مجوز از سازمان تربیت بدنی، از پرداخت مالیات، معاف هستند. 

مبالغی که در خصوص بیمه های عمر و زندگی، از طرف موسسات بیمه ای، به فردی که با آن ها قرارداد منعقد نموده، داده می شود، از پرداخت مالیات، معاف می باشد.

هزینه های درمانی ای که از سوی مودیان مالیاتی، برای معالجه خودشان یا خانواده و افراد تحت تکفل آن ها، پرداخت می گردد نیز مشمول معافیت مالیاتی می باشد. اعمال معافیت مالیاتی، در این زمینه، تحت این شرایط، خواهد بود که موسسه درمانی یا پزشک معالج، مقیم ایران باشد و پرداخت هزینه از سوی مودی را، گواهی کند. همچنین، در صورتی که درمان، به علت نبود امکانات کافی، در خارج از ایران، صورت گرفته، پرداخت هزینه های درمان، توسط مامورین رسمی و مراجع ذی صلاح خارج از کشور، تائید و گواهی شود.

 درآمد ابرازی ناشی از فعالیت های تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیر دولتی، در واحدهای تولیدی یا معدنی، مشمول معافیت مالیاتی است. معافیت مالیاتی، در صورتی، قابل اعمال بوده که برای این اشخاص، از زمان تصویب قانون مالیات های مستقیم، پروانه بهره برداری، صادر شده باشد. معافیت مالیاتی این نهادها، برای مناطق توسعه یافته، 5 سال و برای مناطق کمتر توسعه یافته، 10 سال بوده و مالیات آن ها، پس از ثبت نام اظهارنامه مالیاتی، در طی این سال ها، با نرخ صفر محاسبه می گردد. 

اشخاصی که در قالب عقود مشارکتی، جهت گردش مالی بنگاه های تولیدی، اقدام به آوردن سرمایه نقدی، برای پروژه ها و طرح های این بنگاه ها می نمایند، به شرط آنکه تا دو سال، اقدام به خارج نمودن آن سرمایه نکنند، معادل حداقل سود مورد انتظار عقود مشارکتی مصوب شورای پول و اعتبار، از پرداخت مالیات بر درآمد، معاف می گردند. همچنین، سود سپرده های اشخاص حقیقی، معاف از مالیات سود سپرده بانکی می باشد.

درآمد صندوق عمران موقوفات کشور، با این شرط که صرف عمران موقوفات گردد، همچنین، آن بخش از درآمد های موقوفات عام که خرج تبلیغ، تحقیق علمی و فرهنگی، اختراع، اکتشاف، تعمیرات بنا و مساجد، مراسم تعزیه، کمک به مستضعفان و مواردی از این دست می گردد، از پرداخت مالیات، معاف هستند.

صد در صد درآمد به دست آمده از صادر کردن خدمات و کالاهای غیر نفتی و محصولات بخش کشاورزی، و 20 درصد درآمد ناشی از صادر کردن مواد خام، با نرخ مالیاتی صفر، محاسبه می گردند. فهرست این مواد، توسط وزارتخانه مربوط به امور اقتصاد و دارایی، صنعت و معدن و بازرگانی و صنایع معادن و کشاورزی، مشخص شده و به تصویب هیات وزیران می رسد. همچنین، درآمد ناشی از کارگاه های مربوط به فرش دست بافت یا صنایع دستی و اتحادیه های تولیدی و شرکت های تعاونی این زمینه، معاف از مالیات هستند.

پس از توضیح در این خصوص که انواع موارد معافیت مالیاتی سال 1401 چیست، در ادامه، قصد داریم، جدول معافیت مالیاتی 1401، را ارائه دهیم و بگوییم که سقف معافیت های مالیاتی ۱۴۰۱، تا چه میزان می باشد.

جدول معافیت مالیاتی ۱۴۰۱

در این قسمت جدول معافیت مالیاتی سال 1401، را ارائه می کنیم و سپس، سقف معافیت های مالیاتی ۱۴۰۱ را نشان می دهیم. 

یکی از موارد معافیت مالیاتی سال 1401، بر اساس قانون مالیات های مستقیم، معافیت مالیاتی درآمد ناشی از حقوق، می باشد که سقف معافیت های مالیاتی 1401، برای درآمد ناشی از حقوق، بر اساس جدول زیر، می باشد: 

معافیت مالیاتی

یکی دیگر از موارد معافیت مالیاتی سال 1401، بر اساس قانون مالیات های مستقیم، معافیت مالیاتی ناشی از عملکرد، می باشد که سقف معافیت های مالیاتی 1401، برای عملکرد، بر اساس جدول زیر، می باشد: 

معافیت مالیاتی

یکی دیگر از موارد معافیت مالیاتی سال 1401، بر اساس قانون مالیات های مستقیم، معافیت مالیات خودرو های لوکس، می باشد که سقف معافیت های مالیاتی 1401، برای خودرو های لوکس، بر اساس جدول زیر، می باشد: 

معافیت مالیاتی

یکی از موارد معافیت مالیاتی سال 1401، بر اساس قانون مالیات های مستقیم، معافیت مالیاتی درآمد ناشی از اجاره، می باشد که سقف معافیت های مالیاتی 1401، برای درآمد ناشی از اجاره، بر اساس جدول زیر، می باشد: 

معافیت مالیاتی

سقف معافیت های مالیاتی 1401

در خصوص سقف معافیت مالیات حقوق، دولت، حقوق تا 5 میلیون و 600 هزار تومان را مشمول معافیت مالیاتی، دانسته است. 

در خصوص سقف معافیت های مالیاتی عملکرد، دولت، درآمد سالانه تا 28 میلیون و 800 هزار تومان را مشمول معافیت مالیاتی، تعیین کرده است.

در خصوص سقف معافیت های مالیاتی خودروهای لوکس، دولت، خودروهای تا 1 میلیارد تومان را مشمول معافیت مالیاتی دانسته است.

در خصوص سقف معافیت های مالیاتی درآمد ناشی از اجاره، دولت، درآمدهای سالانه کمتر از 50 میلیون تومان را معاف از مالیات، تعیین است.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
مقایسه