مقایسه دو تکنولوژی RFID و بارکد در مدیریت اموال و انبار

مقدمه:

تکنولوژی‌های RFID و بارکد، با کاربردهای متفاوت، تفاوت‌ها و تمایزهای خود را ارائه می‌دهند. در اینجا به مقایسه دو تکنولوژی RFID و بارکد در مدیریت اموال و انبار می‌پردازیم تا نشان دهیم که کدام یک از آن‌ها بهتر است. اگرچه هر کدام مزایا و معایب خود را دارند، اما قضیه ساده‌تر از این است، RFID تمام مزایای بارکد را بهبود داده و به یک انتخاب هوشمندانه تبدیل می‌کند.

مقایسه دو تکنولوژی RFID و بارکد

مقایسه:

تکنولوژی RFID و بارکد از منظر تکنیکی و کاربردی با یکدیگر تفاوت دارند. هر چند تطبیق بین کاربردهای آن‌ها در برخی حوزه‌ها امکان‌پذیر است، اما مهمترین تفاوت بین این دو تکنولوژی در تبعیت از “خط دید” به نام تکنولوژی بارکد است. این به این معناست که برای خواندن بارکد، دستگاه اسکنر باید بتواند به صورت مستقیم بارکد را ببیند. به این دلیل، اپراتورها اغلب مجبور به چرخاندن بسته‌ها برای خواندن بارکد آنها هستند. در مقابل، فناوری RFID بدون نیاز به دید مستقیم از تگ‌ها کار می‌کند. به این معناست که تا زمانی که تگ‌های RFID در محدوده خواننده باشند، می‌توان اطلاعات را خواند.

اختلاف این دو تکنولوژی

یکی دیگر از اختلافات اساسی بین این دو تکنولوژی در قابلیت کارکرد در شرایط مختلف است. اگر برچسب بارکد آسیب ببیند یا کثیف شود، قادر به خواندن نخواهد بود. این مشکل در تگ‌های RFID وجود ندارد. علاوه بر این، بارکد‌های استاندارد تنها قادر به شناسایی تولیدکننده و محصول هستند و اطلاعات منحصر به فرد را تضمین نمی‌کنند. به عبارتی، بارکد‌ها می‌توانند بر روی محصولات مشابه از تولیدکنندگان مختلف تکرار شوند. این ویژگی باعث می‌شود که شناسایی محصولات منقضی شده یا دارای ویژگی‌های خاص به چالشی تبدیل شود. در مقابل، تگ‌های RFID به عنوان شناسه‌های منحصر به فرد برای هر محصول عمل می‌کنند و اطلاعات جزئیاتی را همراه خود دارند.

یکی دیگر از مزایای تکنولوژی RFID ، قابلیت خواندن همزمان تعداد بسیار زیادی از تگ‌ها به کمک آنتن RFID است. این عمل به صورت اتوماتیک انجام شده و نیازی به خواندن دستی و تک به تک ، تگها  ندارد.  همچنین، تکنولوژی ریدر RFID دارای برد بالاتری بوده و این امکان را فراهم می‌کند، تا  تگ‌ها از فواصل دورتر قابل خواندن باشند. از سوی دیگر، بارکد‌ها از تکنولوژی خط دید استفاده می‌کنند و قابلیت خواندن اطلاعات از فواصل زیاد را ندارد.  همچنین میزان خطا در خواندن کدها در بارکد‌ها بالاتر می رود. 

تگ RFID و بارکد

 به طور خلاصه، تفاوت‌ها و ویژگی‌های بارز این دو فناوری به شرح زیر می باشد:

 

RFID :

– خواندن اطلاعات تگها  بدون نیاز به دید مستقیم

– مقاوم در برابر خرابی و آسیب‌ها

– دارای اطلاعات منحصر به فرد برای هر محصول

– قابل اعتماد، دقیق و اتوماتیک

– قابلیت خواندن همزمان تعداد زیادی از تگ‌ها

– برد بالا

بارکد:

– نیاز به دید مستقیم از بارکد

– حساسیت به خرابی و آسیب‌ها

– اشتراک‌گذاری بین تعدادی از محصولات

– خواندن دستی و دارای نرخ خطا

– برد کم

به طور خلاصه، بارکد و RFID هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.  اما توانایی تکنولوژی RFID در بهبود مسائلی نظیر دقت، اتوماتیک بودن و خواندن همزمان اطلاعات را به ما نشان می‌دهد. در نتیجه، انتخاب هوشمندانه‌تری برای مدیریت اموال و انبار به نظر می‌رسد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیشنهاد میگردد مقاله مزایای فناوری RFID در انبار را مطالعه فرمائید.

برای خرید تجهیزات فناوری RFID و استقرار آن، با ما در تماس باشید.

با ما تماس بگیرید و اجازه دهید بر نیازهای کسب و کار شما تمرکز کنیم

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
مقایسه