مهلت و نحوه اصلاح اظهارنامه مالیاتی (عملکرد)

اصلاح اظهارنامه مالیاتی

آیا اصلاح اظهارنامه مالیاتی پس از اتمام مهلت قانونی ارسال آن امکان پذیر است؟

طبق تبصره ماده 226 ق.م.م به مودیان مالیاتی اجازه داده می‌شود، نسبت به اصلاح اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند.  در صورتی که به ‌نحوی از انحاء،  در اظهارنامه یا ترازنامه یا حساب سود و زیان‌تسلیمی، از نظر محاسبه اشتباهی شده باشد، با ارائة مدارک لازم‌ ظرف یک ماه از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه،. نسبت به رفع ‌اشتباه اقدام و اظهارنامه یا ترازنامه یا حساب سود و زیان اصلاحی‌ را، حسب مورد تسلیم نماید. در هر حال تاریخ تسلیم اظهارنامة ‌مودی، تاریخ تسلیم اظهارنامة اول می‌باشد. بنابراین اصلاح اظهارنامه مالیاتی امکان پذیر میباشد. مهلت و نحوه اصلاح اظهارنامه مالیاتی (عملکرد)

مهلت اصلاح اظهارنامه

زمانی که مودی، به هر دلیلی، اشتباهی در ارائه اطلاعات مندرج در اظهارنامه مالیاتی مرتکب شده باشد،. طی مدت 1 ماه پس از مهلت ارسال قانونی آن، میتواند به هر تعداد دفعات، اقدام به اصلاح اظهارنامه نماید.

بنابراین اشخاص حقیقی که مهلت ارسال اظهارنامه آنها تا 31 خرداد بوده، تا 31 تیر ماه همان سال میتوانند، نسبت به اصلاح اظهارنامه اقدام نمایند.  برای اشخاص حقوقی که پایان سال مالی آنها 29 اسفند ماه  میباشد، و طبق قانون تا  پایان تیرماه سال بعد مهلت ارسال اظهارنامه را دارند،. تا پایان مرداد ماه  می توانند نسبت به اصلاح اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند.

 

شروط اصلاح اظهارنامه

دو شرط اساسی به جهت پذیرش اظهارنامه مالیاتی (عملکرد) از طرف سازمان امور مالیاتی وجود دارد. 

اول اینکه مودی باید تا پایان مهلت ارسال اظهارنامه که در قسمت مهلت اصلاح اظهارنامه* به آن اشاره گردید،. اظهارنامه خود را ارسال کرده باشد.

دوم اینکه مغایرت اظهارنامه اصلی و اصلاحی  به دلیل ثبت های سند حسابداری، ثبت شده، پس از تاریخ ارسال اظهارنامه اصلی نباشد. 

 شرط دوم به این معنی است که مودی اجازه ی تاثیر،  ثبت های حسابداری انجام شده، پس از تاریخ اظهارنامه اصلی  را در اظهارنامه اصلاحی ندارد.

اصلاح اظهارنامه مالیاتی

چه اطلاعاتی را میتوان در اظهارنامه اصلاح کرد؟

چنانچه مودی، در زمان ثبت  اطلاعات هویتی و یا عملکردی،  مرتکب اشتباه شده باشد، میتواند اطلاعات درج شده در اظهارنامه اصلی خود را اصلاح نماید.  پیشنهاد میگردد در صورتی که اطلاعات عملکردی بسیار مهمی مانند اشتباه محاسباتی، در میزان مالیات عملکرد خود، مرتکب شده اید،  نسبت به اصلاح اظهارنامه، اقدام فرمایید.

باید دقت داشته باشید که اصلاح بسیاری از اطلاعات و یا اصلاح متعدد اظهارنامه،  میتواند سازمان امور مالیاتی را نسبت به شما حساس و شما را جز مودیان پر ریسک قرار دهد. به همین خاطر در زمان ارائه اظهارنامه در مهلت قانونی باید با تمام دقت نسبت به تکمیل اطلاعات خواسته شده،  اقدام،  و پس از تکمیل اطلاعات،  از مشاور مالی و مالیاتی به جهت بررسی اطلاعات درج شده،  راهنمایی اخذ کرده و سپس نسبت به تایید نهایی اطلاعات و ارسال اظهارنامه اقدام فرمایید.

نحوه اصلاح اظهارنامه مالیاتی

برای این کار ابتدا وارد درگاه ملی خدمات سازمان امور مالیاتی شده،  سپس با نام کاربری و رمز عبور مودی  وارد صفحه مخصوص مودی شوید.  بعد از کلیلک بر روی گزینه اظهارنامه اشخاص حقوقی/حقیقی به سامانه اظهارنامه هدایت خواهید شد. در این سامانه پس از انتخاب اظهارنامه نسبت به اصلاح آن اقدام فرمایید.

 

 

جایگزین اظهارنامه اصلی چیست؟

در صورتی  که مودی،  قبل از اتمام مهلت قانونی ارسال اظهارنامه، متوجه اشتباهی در درج اطلاعات اظهارنامه ارسالی گردد، به راحتی میتواند نسبت به ارسال اظهارنامه جایگزین اقدام نماید.

اصلاح اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

پس از ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، در موعد مقرر که 15 روز پس از هر فصل میباشد، نیز میتوان ظرف مدت 1 ماه پس از پایان مهلت ارسال آن، نسبت به اصلاح اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده اقدام کرد. اما در این مورد باید در نظر داشته باشید که تعداد اصلاح این اظهارنامه محدود و فقط 3 مرتبه میباشد.

برای دریافت مشاوره جهت تهیه، ارسال و اصلاح اظهارنامه مالیاتی از طریق راه های زیر با ما در ارتباط باشید.

با ما تماس بگیرید و اجازه دهید بر نیازهای کسب و کار شما تمرکز کنیم

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
مقایسه